Skip to content

100 West Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block1101.06
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage896
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
48%
Improvement Value:$273,600
52%
Total Assessment$529,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+5.2%
2024$9,167+73.3%
2023$5,291+0.4%
2022$5,267+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 17423, Page 1677Recorded3/29/2019

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft504DeedBook 16651, Page 408Recorded2/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960