Skip to content

103 West Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2012

Property Information

Block1101.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
69%
Improvement Value:$123,800
31%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,244+5.2%
2024$6,886+53.1%
2023$4,496+0.4%
2022$4,477+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,600
DeedBook 4974, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1952