Skip to content

101 West Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 1977

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Jul 13, 1987

Property Information

Block1101.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage480
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
83%
Improvement Value:$56,800
17%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,024+5.2%
2024$5,726+42.2%
2023$4,028+0.4%
2022$4,010+28.4%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4576, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1977