Skip to content

108 West Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 2013

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Jan 10, 2000

Property Information

Block1101.07
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
36%
Improvement Value:$495,500
64%
Total Assessment$769,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,013+5.2%
2024$13,320+104.7%
2023$6,508+0.4%
2022$6,479+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 10031, Page 1813

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5575, Page 482