Skip to content

111 West Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block1101.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
38%
Improvement Value:$446,800
62%
Total Assessment$720,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,126+5.2%
2024$12,477+91.7%
2023$6,508+0.4%
2022$6,479+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4459, Page 432