Skip to content

110 West Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block1101.07
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,044
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
35%
Improvement Value:$498,100
65%
Total Assessment$772,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,060+5.2%
2024$13,365+114.4%
2023$6,235+0.4%
2022$6,208+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 16827, Page 335Recorded8/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 16103, Page 1974Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3974, Page 36