Skip to content

112 West Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 27, 2011

Property Information

Block1101.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
36%
Improvement Value:$487,800
64%
Total Assessment$761,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,872+5.2%
2024$13,187+102.6%
2023$6,508+0.4%
2022$6,479+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 14950, Page 785

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11837, Page 1024