Skip to content

104 West Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block1101.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,000
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
52%
Improvement Value:$254,300
48%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,620+5.2%
2024$9,145+52.7%
2023$5,989+0.4%
2022$5,963+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950