Skip to content

107 West Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block1101.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class21
Description2.5F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,200
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
37%
Improvement Value:$466,900
63%
Total Assessment$740,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,492+5.2%
2024$12,825+85.2%
2023$6,924+1.4%
2022$6,831+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10228, Page 797

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5388, Page 543

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4422, Page 720