Skip to content

116 West Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$817,000
Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block1101.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,300
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
37%
Improvement Value:$497,400
63%
Total Assessment$789,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,375+5.2%
2024$13,665+100.0%
2023$6,834+0.4%
2022$6,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$817,000
Sq Ft1,300DeedBook 19264, Page 1504Recorded12/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12246, Page 1975

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10145, Page 1633

Property Sale

Sale
$70,900
DeedBook 5466, Page 72