Skip to content

106 West Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block1101.08
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,092
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$292,000
58%
Improvement Value:$214,100
42%
Total Assessment$506,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+5.2%
2024$8,761+41.4%
2023$6,197+0.4%
2022$6,170+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16201, Page 927Recorded9/29/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10229, Page 1401

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4216, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1950