Skip to content

19 East Shore WayLavallette, NJ 08735

Built 1947

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 9, 2002

Property Information

Block1102.01
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,020
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
55%
Improvement Value:$248,600
45%
Total Assessment$552,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,063+5.2%
2024$9,566+20.6%
2023$7,931+0.4%
2022$7,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 10822, Page 1484

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5533, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1947