Skip to content

11 East Shore WayLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 25, 2008

Property Information

Block1102.01
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,567
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
48%
Improvement Value:$349,100
52%
Total Assessment$671,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,221+5.2%
2024$11,617+10.0%
2023$10,556+0.4%
2022$10,510+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 14166, Page 918

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5407, Page 542