Skip to content

18 East Shore WayLavallette, NJ 08735

Built 1947

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block1102.02
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage500
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
75%
Improvement Value:$103,700
25%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,424+5.2%
2024$7,057+9.7%
2023$6,435+0.4%
2022$6,407+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000
Sq Ft500DeedBook 18611, Page 1258Recorded8/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1947