Skip to content

29 East Surf WayLavallette, NJ 08735

Built 1969

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Dec 19, 2000

Property Information

Block1102.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage500
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
65%
Improvement Value:$163,700
35%
Total Assessment$467,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+5.2%
2024$8,096+26.0%
2023$6,425+0.4%
2022$6,397+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 10272, Page 1483

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3879, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1969