Skip to content

18 East Spray WayLavallette, NJ 08735

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block1102.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage480
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,000
75%
Improvement Value:$102,000
25%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+5.2%
2024$7,028+9.0%
2023$6,450+0.4%
2022$6,422+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft480DeedBook 19996, Page 1483Recorded4/30/2025

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4454, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1953