Skip to content

29 East Channel WayToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block1102.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description3F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,184
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
48%
Improvement Value:$329,500
52%
Total Assessment$633,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,296+5.2%
2024$10,737+13.0%
2023$9,501+47.4%
2022$6,444+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000
Sq Ft1,184DeedBook 18583, Page 1208Recorded7/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft420DeedBook 18104, Page 1204Recorded10/15/2020