Skip to content

20 East Channel WayLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$30,500
Last Sale Date
Oct 20, 1978

Property Information

Block1102.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,020
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
56%
Improvement Value:$238,700
44%
Total Assessment$542,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,883+5.2%
2024$9,394+17.2%
2023$8,019+0.4%
2022$7,983+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 3765, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1960