Skip to content

13 East Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 2010

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block1102.05
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description3F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,227
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
54%
Improvement Value:$256,900
46%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,214+5.2%
2024$9,709+19.0%
2023$8,159+0.4%
2022$8,123+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft1,227DeedBook 17698, Page 1867Recorded11/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 14415, Page 696