Skip to content

28 East Channel WayLavallette, NJ 08735

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block1102.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
52%
Improvement Value:$285,700
48%
Total Assessment$589,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,738+5.2%
2024$10,208+14.7%
2023$8,898+0.4%
2022$8,859+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4934, Page 321