Skip to content

15 East Bay WayLavallette, NJ 08735

Vacant Land

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Dec 12, 2011

Property Information

Block1102.06
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings0
ZoningRB7
Sq Footage420
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,536+5.2%
2024$5,262-18.4%
2023$6,448+0.4%
2022$6,420+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500
DeedBook 15067, Page 1766

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5466, Page 853

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5226, Page 469

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4189, Page 909