Skip to content

12 East Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block1102.06
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage544
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
72%
Improvement Value:$118,200
28%
Total Assessment$422,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,438+5.4%
2024$7,058+12.5%
2023$6,273+0.5%
2022$6,244+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 5719, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1955