Skip to content

10 East Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 2005

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 10, 2004

Property Information

Block1102.06
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,070
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
49%
Improvement Value:$321,000
51%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,381+5.2%
2024$10,819+8.9%
2023$9,937+0.4%
2022$9,894+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12077, Page 513