Skip to content

35 East Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 1, 2006

Property Information

Block1102.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description3F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
57%
Improvement Value:$238,000
43%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+5.2%
2024$9,694-9.4%
2023$10,696+0.4%
2022$10,649+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 13477, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 12458, Page 1441

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 11375, Page 809

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10830, Page 422

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 5636, Page 880

Property Sale

Sale
$65,300
DeedBook 4287, Page 333