Skip to content

21 East Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 2004

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 24, 2005

Property Information

Block1102.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,060
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
52%
Improvement Value:$280,900
48%
Total Assessment$584,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,651+5.2%
2024$10,125+11.1%
2023$9,113+0.4%
2022$9,073+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 12641, Page 1276

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11376, Page 918

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 10768, Page 1395

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10388, Page 1060