Skip to content

17 East Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Date
Sep 26, 1995

Property Information

Block1102.07
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
86%
Improvement Value:$50,300
14%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,452+5.2%
2024$6,133-4.6%
2023$6,428+0.4%
2022$6,400+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5307, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1955