Skip to content

12 East Bay WayLavallette, NJ 08735

Built 1948

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block1102.07
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage880
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
65%
Improvement Value:$162,500
35%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,495+5.2%
2024$8,075+14.4%
2023$7,062+0.4%
2022$7,031+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000
Sq Ft880DeedBook 18467, Page 1763Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 12581, Page 637

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3774, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1948