Skip to content

31 East Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$644,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block1102.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage1,088
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
54%
Improvement Value:$256,000
46%
Total Assessment$560,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+5.2%
2024$9,694+13.5%
2023$8,542+0.4%
2022$8,505+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$644,000
Sq Ft1,088DeedBook 19152, Page 812Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft1,088DeedBook 18955, Page 241Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 16857, Page 42Recorded8/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5654, Page 46