Skip to content

10 East Barnegat WayLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2019

Property Information

Block1102.08
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningRB7
Sq Footage840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
72%
Improvement Value:$119,000
28%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+5.2%
2024$7,322-4.0%
2023$7,628+0.4%
2022$7,594+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955