Skip to content

264 Harbor DriveLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block1104.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage1,552
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
60%
Improvement Value:$399,700
40%
Total Assessment$999,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,205+5.2%
2024$17,305-1.8%
2023$17,615+0.4%
2022$17,538+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 16396, Page 1523Recorded5/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016