Skip to content

211 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block1104.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
64%
Improvement Value:$234,900
36%
Total Assessment$649,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835+5.2%
2024$11,250+29.6%
2023$8,682+0.4%
2022$8,644+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 11751, Page 1389

Property Built

Built

Year Built: 1960