Skip to content

205 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 1997

Property Information

Block1104.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
64%
Improvement Value:$238,700
36%
Total Assessment$663,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,086+5.2%
2024$11,489+33.6%
2023$8,602+0.4%
2022$8,564+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958