Skip to content

231 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block1104.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage784
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
60%
Improvement Value:$275,600
40%
Total Assessment$690,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,576+5.2%
2024$11,954+26.9%
2023$9,421+0.4%
2022$9,380+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$567,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 17041, Page 211Recorded3/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3657, Page 281