Skip to content

229 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block1104.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage640
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
66%
Improvement Value:$218,300
34%
Total Assessment$633,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,532+5.2%
2024$10,962+27.4%
2023$8,605+0.4%
2022$8,567+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$482,500

From:

To:

Sq Ft640DeedBook 16563, Page 1327Recorded11/7/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5400, Page 84

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3970, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1960