Skip to content

225 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block1104.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage845
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,000
59%
Improvement Value:$283,500
41%
Total Assessment$698,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,720+5.2%
2024$12,091+25.6%
2023$9,624+0.4%
2022$9,582+5.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,065,000
Sq Ft845DeedBook 19867, Page 1368Recorded12/6/2024

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft845DeedBook 18456, Page 1837Recorded5/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 13600, Page 1383

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5534, Page 334

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3860, Page 7