Skip to content

3213 Anchor RoadLavallette, NJ 08735

Built 2001

Last Sale Date
Feb 2, 2017

Property Information

Block1104.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage800
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
60%
Improvement Value:$284,600
40%
Total Assessment$709,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,922+5.2%
2024$12,283+30.1%
2023$9,444+0.4%
2022$9,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 16652, Page 737Recorded2/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 2001