Skip to content

222 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 2013

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block1104.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
51%
Improvement Value:$215,300
49%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,000+5.2%
2024$7,604+17.9%
2023$6,450+0.4%
2022$6,422+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 10205, Page 308

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN