Skip to content

223 Harbor DriveLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block1104.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
43%
Improvement Value:$295,800
57%
Total Assessment$519,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,466+5.2%
2024$8,998+32.6%
2023$6,784+0.4%
2022$6,754+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$427,500
Sq Ft560DeedBook 17627, Page 41Recorded10/1/2019

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 17039, Page 1269Recorded3/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft400DeedBook 15682, Page 958Recorded11/12/2013

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4394, Page 747