Skip to content

218 Harbor DriveLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
May 20, 2019

Property Information

Block1104.12
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
45%
Improvement Value:$273,700
55%
Total Assessment$497,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063+5.2%
2024$8,615+28.0%
2023$6,728+0.4%
2022$6,699+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 17489, Page 359Recorded6/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft460DeedBook 16782, Page 178Recorded6/27/2017