Skip to content

3209 Spar RoadLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block1104.14
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage760
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
61%
Improvement Value:$267,400
39%
Total Assessment$692,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,609+5.2%
2024$11,985+34.1%
2023$8,935+0.4%
2022$8,896+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 18012, Page 954Recorded8/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 10762, Page 721