Skip to content

216 Harbor DriveLavallette, NJ 08735

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 26, 2002

Property Information

Block1104.14
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage572
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
50%
Improvement Value:$220,800
50%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,100+5.2%
2024$7,699+26.4%
2023$6,092+0.4%
2022$6,065+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 10845, Page 1484

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5608, Page 646

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4528, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1985