Skip to content

213 Harbor DriveLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block1104.15
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class22
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
42%
Improvement Value:$304,100
58%
Total Assessment$528,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,617+5.2%
2024$9,141+32.8%
2023$6,881+0.4%
2022$6,851+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft420DeedBook 16286, Page 1575Recorded1/8/2016

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook NaN, Page NaN