Skip to content

210 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 24, 2017

Property Information

Block1104.15
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
45%
Improvement Value:$273,700
55%
Total Assessment$497,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063+5.2%
2024$8,615+29.1%
2023$6,673+0.4%
2022$6,644+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 16824, Page 611Recorded8/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft420DeedBook 16225, Page 550Recorded10/27/2015