Skip to content

208 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 25, 2000

Property Information

Block1104.17
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,000
43%
Improvement Value:$297,000
57%
Total Assessment$521,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+5.2%
2024$9,019+36.8%
2023$6,593+0.4%
2022$6,564+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10117, Page 1015

Property Sale

Sale
$26,600
DeedBook 3526, Page 564