Skip to content

204 Gull LaneLavallette, NJ 08735

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block1104.19
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage560
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$224,000
43%
Improvement Value:$295,900
57%
Total Assessment$519,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,467+5.2%
2024$8,999+33.6%
2023$6,736+0.4%
2022$6,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft560DeedBook 20230, Page 614Recorded12/18/2025

Property Sale

Sale
$444,000

From:

To:

Sq Ft561DeedBook 17518, Page 342Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft420DeedBook 17369, Page 1684Recorded1/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019