Skip to content

206 Canal LaneLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block1104.25
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage832
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
57%
Improvement Value:$310,100
43%
Total Assessment$725,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,204+5.2%
2024$12,551+28.9%
2023$9,739+3.1%
2022$9,447+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft832DeedBook 17647, Page 1244Recorded10/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 10222, Page 993