Skip to content

214 Canal LaneLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 31, 2003

Property Information

Block1104.25
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class19
Description1F2G
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage1,740
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
46%
Improvement Value:$536,800
54%
Total Assessment$991,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,061+5.2%
2024$17,168+24.0%
2023$13,850+0.4%
2022$13,789+20.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook 11460, Page 1825

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 5518, Page 24

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4305, Page 602