Skip to content

202 South Lagoon LaneLavallette, NJ 08735

Built 2018

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block1104.26
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage780
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
61%
Improvement Value:$261,300
39%
Total Assessment$676,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,315+5.2%
2024$11,707+26.8%
2023$9,233+0.4%
2022$9,193+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 17293, Page 170Recorded11/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft640DeedBook 16975, Page 989Recorded12/21/2017