Skip to content

212 South Lagoon LaneLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Price
$133,500
Last Sale Date
Dec 28, 1989

Property Information

Block1104.26
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage832
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
60%
Improvement Value:$282,300
40%
Total Assessment$697,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,698+5.2%
2024$12,070+29.4%
2023$9,326+0.4%
2022$9,285+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 4809, Page 511

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3993, Page 717