Skip to content

218 South Lagoon LaneLavallette, NJ 08735

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block1104.26
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningRB4
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$415,000
60%
Improvement Value:$271,300
40%
Total Assessment$686,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,498+5.2%
2024$11,880+24.1%
2023$9,572+0.4%
2022$9,530+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,000
Sq Ft1,176DeedBook 20077, Page 787Recorded7/21/2025

Property Built

Built

Year Built: 1994